|
Шановні представники органів місцевого самоврядування! Дорогі друзі!
Ви тримаєте в руках черговий номер «Вісника Сумської обласної ради» - видання, присвяченого найбільш гострим, нагальним питанням розвитку нашої області, районів і міст, територіальних громад Сумщини.
До вашої уваги – інформація щодо ініційованих нами та прийнятих Верховною Радою України змін до Закону України «Про нотаріат», оглядовий звіт про роботу комунальних підприємств і установ обласної ради у 2008 році, унікальна в Україні Програма по організації виробництва та використання місцевих поновлювальних видів палива в Сумській області, а також – інформація про стан соціально-економічного розвитку нашого регіону за 2008 рік та про виконання заходів з мінімізації впливу негативних наслідків світової фінансової кризи на економіку Сумщини.
Вже зрозуміло, що нинішній, 2009 рік буде непростим, як у політичному, так і в соціально-економічному плані. Проте, я переконаний, що подолати тимчасові проблеми можна, і необхідна умова цього – спільна, злагоджена робота усіх органів влади і місцевого самоврядування, високий професіоналізм і відповідальність кожного представника інтересів держави і громади.
Тож від усього серця хочу побажати всім вам наполегливості, результативності, нових успіхів та звершень на благо рідної Сумщини та кожного її мешканця!
З повагою
голова Сумської обласної ради
В’ячеслав Шапошнік
ЗМІСТ
1. ЗА ІНІЦІАТИВИ ОБЛАСНОЇ РАДИ…
Верховна Рада підтримала ініціативу громади Роменщини……….. стор. 2
Закон України «Про внесення змін до Закону України
"Про нотаріат" щодо повноважень по вчиненню
нотаріальних дій посадовими особами органів
місцевого самоврядування…………………………………………….... стор. 3
Головний критерій – ефективність і беззбитковість ……………….. стор. 4
Сумщина визначила кращих посадових
осіб органів місцевого самоврядування………………………………. стор. 7
2. СУМЩИНА В УМОВАХ СВІТОВОЇ КРИЗИ…
Інформація про стан соціально-економічного
розвитку Сумської області за 2008 рік …………………………….… стор. 11
Інформація про виконання заходів з мінімізації
впливу негативних наслідків світової
фінансової кризи на економіку Сумщини……………………...…… стор. 18
Програма по організації виробництва
та використання місцевих поновлювальних
видів палива в області у 2009-2015 роках………………………….… стор. 51
ЗА ІНІЦІАТИВИ ОБЛАСНОЇ РАДИ…
Верховна Рада підтримала ініціативу громади Роменщини
Верховна Рада України повернула право посадовцям органів місцевого самоврядування населених пунктів, де немає нотаріусів, вчиняти найбільш поширеніші серед громадян нотаріальні дії.
Зокрема, такі норми містить прийнятий 3 березня 2009 року Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» (щодо повноважень по вчиненню нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування)».
Стаття 37 Закону повертає право службовим і уповноваженим особам органу місцевого самоврядування у населених пунктах, де немає нотаріусів, засвідчувати вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них, а також засвідчувати справжність підпису на документах.
Крім того, внесено зміни до статті 40 даного Закону, згідно з якими відтепер до нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються і довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.
Представляючи у Верховній Раді проект цього Закону, його автор – віце-спікер парламенту Микола Томенко зазначив, що у жовтні 2008 року були внесені серйозні зміни до Закону „Про нотаріат”, згідно з якими посадові особи органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де немає нотаріусів позбавилися права вчиняти найбільш поширеніші серед громадян нотаріальні дії, які вони мали право вчиняти раніше.
«Оскільки ми розуміємо, що село, селище достатньо далеко знаходиться від районних центрів, від міст, то велика кількість людей старшого віку, пенсіонерів постає перед проблемою добратися туди, а ще й заплатити за ці нотаріальні послуги, - зазначив Микола Томенко. - Звісно, це викликало певне збурення на селі».
Віце-спікер парламенту отримав відповідне звернення Сумської обласної ради від 18.12.2008 р. У зверненні депутати Сумщини клопотали про внесення змін в законодавство «у зв’язку з обмеженням повноважень посадових осіб органів місцевого самоврядування щодо вчинення найпоширеніших нотаріальних дій».
Як повідомив голова Сумської обласної ради В’ячеслав Шапошнік, перша ініціатива щодо внесення відповідних змін до закону «Про нотаріат» походила від мешканців Роменського району Сумщини.
«Ще 24 листопада 2008 року, під час робочого візиту на Сумщину віце-спікера парламенту Миколи Томенка, до нас звернулися представники громади Роменщини з проханням врегулювати проблеми, що виникли з наданням нотаріальних послуг, насамперед на селі, - зазначив В’ячеслав Шапошнік. – Микола Володимирович пообіцяв взяти це питання на контроль, і сам особисто розробив проект необхідних законодавчих змін. В свою чергу, депутати обласної ради одноголосно прийняли звернення до Верховної Ради щодо цього питання. І завдяки нашим спільним зусиллям, завдяки ініціативі роменчан ще одною загальноукраїнською проблемою стало менше».
З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" щодо повноважень по вчиненню нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування
Верховна Рада України постановляє:
1. Внести до Закону України "Про нотаріат" такі зміни:
частину першу статті 37 викласти в такій редакції:
"У населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії:
1) вживають заходів щодо охорони спадкового майна;
2) посвідчують заповіти (крім секретних);
3) видають дублікати посвідчених ними документів;
4) засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них;
5) засвідчують справжність підпису на документах";
2) частину другу статті 40 викласти в такій редакції:
"До нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються:
1) довіреності військовослужбовців або інших осіб, які перебувають на лікуванні в госпіталях, санаторіях та інших військово-лікувальних закладах, посвідчені начальниками цих закладів, їх заступниками з медичної частини, старшими або черговими лікарями;
2) довіреності військовослужбовців, а в пунктах дислокації військової частини, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи посадових осіб органів місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії, також довіреності працівників, членів їх сімей і членів сімей військовослужбовців, посвідчені командирами (начальниками) цих частин, з'єднань, установ або військово-навчальних закладів;
3) довіреності осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі (слідчому ізоляторі), посвідчені начальником місця позбавлення волі (начальником слідчого ізолятора);
4) довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами".
2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України
В.ЮЩЕНКО
Головний критерій – ефективність і беззбитковість
Управління майном Сумської обласної ради підбило підсумки роботи комунальних підприємств та установ за минулий рік.
Станом на 01.01.2009 в області працюють 45 госпрозрахункових комунальних підприємств, що відносяться до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Дані підприємства працюють на фармацевтичному ринку, в сфері громадського харчування, забезпечують населення та соціальну сферу твердими видами палива, займаються перевезеннями пасажирів, забезпечують збереження, відтворення лісів та організовують переробку і раціональне використання деревини.
Комунальні підприємства є платниками всіх обов’язкових платежів та податків до місцевих та державного бюджетів. Забезпечують робочими місцями більш ніж 2300 осіб. Обласна рада, як власник, зацікавлена в злагодженій роботі цих підприємств та приділяє їм значну увагу.
В 2008 році на фармацевтичному ринку області працювало 28 аптек спільної власності територіальних громад, якими реалізовано лікарських засобів та товарів медичного призначення лікувально-профілактичним закладам і населенню на суму 57962,7 тис. грн., що на 10058,7 тис. грн. більше в порівнянні з 2007 роком, тобто ріст товарообігу склав 18 %. Отримано прибуток в сумі 489,3 тис. грн., що в порівнянні з 2007 роком більше на 336,1 тис. грн.
Всього в комунальній аптечній системі області працює 478 осіб, в тому числі 147 з вищою освітою, що складає 30 % до загальної чисельності. Середньомісячна заробітна плата одного працівника складає 1,5 тис. грн. В той же час відчувається гостра нестача кваліфікованих спеціалістів. На сьогодні в комунальній аптечній мережі області 38 вакантних посад фармацевтів та провізорів.
На сьогоднішній день в Сумській області тільки комунальні аптеки займаються виготовленням лікарських засобів в умовах аптеки, діяльністю з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. Суб’єкти господарювання приватної форми власності аптечної галузі не бажають займатися цим, завідома збитковим видом діяльності.
Протягом останніх трьох років було запроваджено планування фінансово – господарської діяльності обласних аптечних закладів. Складання та виконання фінансових планів дозволило посилити контроль за діяльністю, покращити роботу комунальних аптек, збільшити товарообіг, розширити асортимент товарів та послуг, та в кінцевому результаті дозволило збільшити прибутки.
Стабільно прибутковими залишаються Аптека № 175 (завідувач Проценко Ніна Іванівна), Аптека № 178 (завідувач Новікова Олександра Іллівна), Аптека № 180 (завідувач Демченко Володимир Анатолійович) в м.Суми, Центральна районна аптека № 5 Білопільського району (завідувач Скубира Олександра Миколаївна), Центральна районна аптека № 27 Кролевецького району (завідувач Марченко Олександр Аркадійович), Центральна районна аптека № 40 Шосткинського району (завідувач Мещерякова Антоніна Анатоліївна), Центральна районна аптека № 45 Путивльського району (завідувач Кулик Валерій Данилович) та інші.
Згідно проектно – кошторисної документації при будівництві адміністративної будівлі, власником якої на даний час є обласна рада, для забезпечення потреб працівників органів місцевого управління були передбачені приміщення їдальні. За минувші 30 років обладнання та оздоблення приміщень їдальні морально застаріли та фізично зносилися, по що неодноразово надходили приписи санітарно – епідеміологічна станція та інші контролюючих органів. Тому, в 2008 році обласна рада знайшла можливість виділити кошти на проведення капітального ремонту приміщень та модернізацію обладнання комунального підприємства громадського харчування Сумської обласної ради. На теперішній час їдальня оснащена новітнім обладнанням і має чудовий та естетичний вигляд. Посадові особи органів місцевого самоврядування та органів державного управління, які працюють в адмінбудівлі, а також працівники різних підприємств і установ, що розташовані поруч, мають змогу зручно та якісно пообідати. В сучасному та затишному залі їдальні, розрахованому на 100 місць одночасно, кожен день обідає більше 130 осіб.
У 2008 році колективи агролісгоспів обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Сумиоблагроліс» доклали немало зусиль по охороні і захисту лісу, збільшенню лісистості області проведенню догляду за лісовими культурами, нарощуванню обсягів переробки деревини
Всі без виключення агролісгоспи виконали плани по посадці лісових культур, в цілому по системі посаджено 930,2 га нових лісів, що на 5,7 % більше запрограмованих площ. Найбільші площі нових лісів у в минулому році посадили: Середино-Будський агролісгосп - 149,3 га, Шосткинський - 131,4 га, та Кролевецький - 124,5 га.
Дбаючи про майбутнє наших лісів дочірні підприємства виростили 10,1 млн. саджанців деревних і чагарникових порід - це саджанці сосни, ялини, дуба, ясеня, тополі та інших лісових культур. В результаті, агролісгоспи в повній мірі забезпечили себе посадковим матеріалом для виконання програми посадки лісових культур весною 2009 року, та мають можливість реалізувати частину саджанців для інших лісогосподарських підприємств, агрофірм, сільських рад, приватним підприємствам для посадки лісів, облаштування парків, скверів, стадіонів, приватних садиб. Окремі агролісгоспи у 2008 році виростили більше 1,5 млн. штук саджанців лісових культур.
Обсяг заготівель ліквідної деревини в цілому по системі склав 288,6 тис. м3.
Значну увагу агролісогосподарські підприємства, в зв'язку з низькоякісною лісосікою, приділяють питанням переробки деревини. Щорічно, збільшуючи обсяги переробки деревини, в минулому році у власних цехах агролісгоспів перероблено 70 тис. м3 круглого лісу. Найбільші обсяги переробки забезпечено у Шосткинському агролісгоспі - 17 тис. м3, у Середино-Будському - 10 тис. м3, у Ямпільському 9,0 тис. м3. У Шосткинському та Ямпільському агролісгоспі переробка деревини організована на імпортному обладнанні, на цих підприємствах випускаються високоякісні погонажні вироби поглибленої переробки - дошка для підлоги, плінтуси, лиштва, вагонка, в Ямпільському агролісгоспі вироби з оциліндрованого брусу, в Шосткинському агролісгоспі в цьому році розпочнеться виробництво євробрусу та виготовлення з нього євровікон.
В цілому по системі ОКАП "Сумиоблагроліс" у 2008 році випуск товарної продукції склав 74,2 млн. гривень, проти попереднього року, приріст становить 14,5 відсотка, у всіх агролісгоспах виробництво товарної продукції прибуткове. В кожному агролісгоспі зросла заробітна плата працюючих та виробіток товарної продукції на кожного працівника, прирости проти попереднього року по цих показниках відповідно складають 17,1 % та 19,7 відсотка.
При цьому зауважимо. Як і на всі галузі господарювання, в четвертому кварталі минулого року негативний вплив на виробничо-фінансовий стан агролісгоспів мала світова фінансова криза. Вже в листопаді - грудні скоротилися поставки лісопродукції на експорт, споживачам області, металургійним заводам, шахтам та іншим підприємствам України.
В 2008 році обласне комунальне підприємство «Аеропорт Суми», яке за підсумками минулих років працювало неефективно та збитково, за рахунок реалізації прирейкового складу паливно – мастильних матеріалів в смт. Низи Сумського району частково погасило свою заборгованість перед місцевими та державними цільовими фондами.
За результатами візиту делегації експертів УЄФА яку приймала обласна рада в рамках підготовки до проведення в Україні чемпіонату Європи 2012 року з футболу аеропорт «Суми» розглядається як запасний для аеропорту «Харків». На запит Кабінету Міністрів України необхідні матеріали з детальними розрахунками щодо плану підготовки ОКП «Аеропорт Суми» до Євро 2012 та пропозиції щодо фінансування необхідних заходів з державного бюджету направлені обласною радою Міністерству транспорту та зв’язку України.
Загальна вартість проекту складає 149 млн. грн. в тому числі з обласного бюджету та інших джерел фінансування 37 млн. грн., з державного бюджету – 112 млн. грн.
Окремої уваги заслуговує обласне комунальне підприємство «Облпаливо. Керівництву вдалося зберегти підприємство від банкрутства, а його робітників від звільнення. Основними шляхами виходу з вавжкого становища є повернення системи відпуску твердого палива населенню по пільгам та субсидіям по безготівковій формі розрахунків, тобто через паливні склади обласного комунального підприємства «Облпаливо».
Сумщина визначила кращих посадових осіб органів місцевого самоврядування
У 2008 році на Сумщині, вперше в Україні, з ініціативи голови обласної ради В’ячеслава Шапошніка проведено конкурс на кращу посадову особу органів місцевого самоврядування. Про цю подію швидко стало відомо у Верховній Раді України, у багатьох інших обласних радах.
До Сумської облради телефонували звідусіль: "Що за конкурс придумали? З чого потрібно розпочинати? Скільки фінансів треба на випробування? Де взяти програму?".
А розпочалося все з розпорядження голови обласної ради. Ще до підписання розпорядження В’ячеслав Шапошнік запросив до себе в кабінет начальника управління державної служби Головдержслужби України в Сумській області Олену Демченко, працівників виконавчого апарату обласної ради: заступника керуючого справами-начальника відділу правового забезпечення Олену Єременко, начальника відділу організаційної роботи та зв’язків з органами місцевого самоврядування Наталію Дегтяр, в.о. начальника відділу з питань кадрової роботи та нагород Любов Шкурупій.
– Є цікавий задум, – мовив господар службового кабінету. – У виконавчій гілці влади вже кілька років проводять конкурси на кращу посадову особу. А чому б не провести подібні змагання в органах місцевого самоврядування? Цей захід сприяв би поглибленню працівниками апаратів рад знань чинного законодавства, нормативних документів, що стосуються служби в органах місцевого самоврядування, української мови, правил службового етикету. Відчуваю, що ви можете заперечити: немає коштів. Згоден, але цей конкурс практично не потребує додаткового фінансування – матеріально-технічна база є в кожній міській та районній радах. У заохоченні переможців візьмуть участь профспілки, куди всі ми сплачуємо членські внески.
Ідею очільника обласної ради присутні підтримали беззаперечно. Того ж дня, 28 липня 2008 року, перед початком масових серпневих відпусток, В’ячеслав Шапошнік підписав розпорядження № 22 "Про проведення обласного конкурсу «Краща посадова особа органів місцевого самоврядування". Воно видане, зазначалося в документі, з метою підвищення професіоналізму, розвитку ініціативи і творчої активності посадових осіб місцевого самоврядування рад усіх рівнів та у відповідності до ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Розпорядженням затверджувався порядок проведення обласного конкурсу «Краща посадова особа органів місцевого самоврядування», утворювався організаційний комітет, до складу якого, крім начальників відділів виконавчого апарату обласної ради, за згодою ввійшли начальник управління державної служби Головдержслужби України в Сумській області, заступник голови організаційного комітету Олена Демченко, голова Буринської районної ради Сергій Бражечко, директор державного закладу післядипломної освіти (ЦППК) Світлана Варуха, Білопільський міський голова Володимир Костюченко, проректор з наукової роботи та міжнародних зв’язків Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат наук з державного управління Ігор Медведєв, голова обласного комітету профспілки працівників державних установ Ігор Теліженко,
доцент кафедри психології Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка, кандидат психологічних наук Ганна Улунова та інші.
Міським (міста обласного значення) та районним радам розпорядженням рекомендувалося організувати і провести у вересні-жовтні 2008 року перший тур конкурсу «Краща посадова особа органів місцевого самоврядування» та направити його переможців для участі в другому турі, який планується провести в листопаді 2008 року. Підбити підсумки конкурсу передбачалося до Дня місцевого самоврядування. Організацію виконання розпорядження покладалася на заступника голови обласної ради Сергія Клочка. Контроль за його виконанням голова оргкомітету залишив за собою.
Перше засідання обласного організаційного комітету з проведення обласного конкурсу відбулося 15 вересня. На ньому заслухано інформацію начальника управління державної служби Головдержслужби України в Сумській області, заступника голови організаційного комітету Олени Демченко про проведення обласного конкурсу «Краща посадова особа органів місцевого самоврядування». Вона проінформувала присутніх про те, що напередодні на виконання зазначеного розпорядження голови обласної ради на адресу голів районних рад та міських голів було направлено спільного листа обласної ради та управління державної служби Головдержслужби України в Сумській області, в якому прописаний детальний порядок проведення конкурсу та відповіла на запитання. На цьому ж засіданні було затверджено положення про організаційний комітет з проведення обласного конкурсу та план його роботи, розподілено обов’язки між головою, заступником і секретарем та членами оргкомітету, закріплено членів комітету за міськими і районними радами.
Члени оргкомітету підтримали пропозицію голови щодо проведення 18 вересня семінар-наради з керуючими справами виконавчих апаратів міських та районних рад з питання організації конкурсу.
На нараді наголошувалося, що конкурс проводиться з метою підвищення професіоналізму посадових осіб органів місцевого самоврядування, розвитку ініціативи і творчої їх активності, вдосконалення процесу планування та організації діяльності як посадової особи, так і органів місцевого самоврядування в цілому, сприяння прозорості та ефективності діяльності місцевих рад.
Відповідно до розпорядження голови обласної ради конкурс проводиться в два тури у трьох номінаціях:
- кращий сільський, селищний, міський голова;
- краща посадова особа сільських, селищних, міських рад;
- краща посадова особа виконавчих апаратів обласної, районних рад.
При чому, перший тур організовується міськими та районними радами.
Програма конкурсу включає:
- знання актів законодавства, нормативних документів, що стосуються служби в органах місцевого самоврядування, та практичне застосування чинного законодавства;
- підготовку проектів рішень ради та розпоряджень голови ради, інших ділових документів;
- рівень знань державної мови;
- знання правил службового етикету;
- основні принципи роботи на комп’ютері та знання відповідних програмних засобів.
Підбиття підсумків конкурсу здійснює оргкомітет. Визначаються три переможці в кожній номінації. Вони нагороджуються відзнаками обласної ради. Підсумки оголошуються на урочистих зборах з нагоди Дня місцевого самоврядування та висвітлюються у засобах масової інформації, на офіційному веб-сайті обласної ради.
Перший тур змагання в усіх містах і районах області відбувся у визначені терміни. При повній прозорості та гласності були визначені переможці і лауреати в трьох номінаціях:
- «Кращий сільський, селищний, міський голова» (17);
- «Краща посадова особа сільських, селищних, міських рад» (23);
- «Краща посадова особа виконавчих апаратів районних рад» (11).
Попередні підсумки першого туру конкурсу були підбиті на черговому засіданні обласного організаційного комітету, яке відбулося 4 листопада. На ньому обговорено деякі прорахунки, виявлені у ході випробування, враховано зауваження і побажання та визначено дату проведення другого туру конкурсу – 20 листопада 2008 року. Погоджено тематику конкурсних завдань.
Майже до вечора 20 листопада в обласній раді тривав другий тур обласного конкурсу «Краща посадова особа органів місцевого самоврядування». Як і передбачено порядком проведення конкурсу, в ньому взяли участь переможці першого туру згідно з поданими письмовими заявами міських та районних рад. Знаннями, вмінням, ерудицією змагалися конкурсанти в трьох номінаціях: «Кращий сільський, селищний, міський голова», «Краща посадова особа сільських, селищних, міських рад», «Краща посадова особа виконавчих апаратів обласної, районних рад». Цього дня учасники виконували три завдання:
1. Тестування на знання актів законодавства, нормативних документів, що стосуються служби в органах місцевого самоврядування:
- Конституції України;
- Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»;
- Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»;
- Закону України «Про звернення громадян»;
- Закону України «Про боротьбу з корупцією»;
- знання правил службового етикету.
2. Ділова гра на знання правил службового етикету.
3. Публічний виступ (до 5 хвилин) у рамках «Круглого столу»:
- для учасників номінації «Кращий сільський, селищний, міський голова» на тему: «Про актуальність впровадження адміністративно-територіальної реформи в Україні»;
- для учасників номінацій «Краща посадова особа сільських, селищних, міських рад», «Краща посадова особа виконавчих апаратів обласної, районних рад» на тему: «Про оптимізацію роботи органів місцевого самоврядування».
На кожному етапі визначалися свої переможці. З наближенням випробувань до завершення учасників ставало все менше – слабші вибували (хоч, за визначенням членів оргкомітету, до Сум прибули найсильніші представники регіонів області) . Якщо вранці їх було 51, то після першого етапу залишилося 30.
Підбиття підсумків проходило по-святковому урочисто, на піднесенні, зі словами вдячності, трояндами та фотографуванням. А ще – з хвилюванням. Конкурсанти переживали за результати своїх відповідей: чи все правильно сказано-
написано, чи гідно представлено виконавчий апарат, в якому людина працює? Членів оргкомітету турбувало інше: чи не занизили оцінки, чи об’єктивно оцінено роботу претендентів на кращу посадову особу органів місцевого самоврядування?
Член оргкомітету, проректор з наукової роботи та міжнародних зв’язків обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат наук з державного управління Ігор Медведєв (як, до речі, і інші його колеги) задоволений конкурсом.
- Пройшов він на високому теоретично-методологічному та організаційному рівні, - говорить Ігор Анатолійович. – Знання конкурсантів, вміння швидко орієнтуватися в несподіваних ситуаціях і робити правильні висновки, грати ролі посадовців різного рівня та інше мене тільки радує.
Нарешті настає найурочистіша мить – оголошуються номери переможців, а за ними – конкретні працівники органів місцевого самоврядування області.
У номінації «Кращий сільський, селищний, міський голова» найбільше балів набрали: Громова С.А., Косівщинський сільський голова Сумського району (І місце), Чубун А.О., Ямпільський селищний голова Ямпільського району (ІІ місце), Козаков Г.М., Жуківський сільський голова Буринського району (ІІІ місце). Четверте та п’яте місця посіли відповідно Драгун С.М., Великописарівський селищний голова Великописарівського району, та Дубровін О.І., Московськобобрицький сільський голова Лебединського району.
Серед конкурсантів номінації «Краща посадова особа сільських, селищних, міських рад» переможцями стали: Любимий В.А., заступник Кролевецького міського голови Кролевецького району (І місце), Толкачов Г.О., начальник Конотопського міського управління праці та соціального захисту (ІІ місце), Забара Л.О., начальник організаційного відділу апарату виконкому Глухівської міської ради (ІІІ місце). Четверте та п’яте місця вибороли відповідно Могиленко О.О., головний спеціаліст правового управління Сумської міської ради, та Лученко І.А., секретар Малосамбірської сільської ради Конотопського району.
У номінації «Краща посадова особа виконавчих апаратів районних рад» переможцями визнані: Бондарєва Т.В., начальник загального відділу виконавчого апарату Глухівської районної ради (І місце), Жогло М.В., консультант голови Липоводолинської районної ради (ІІ місце), Лучанінова М.М., головний спеціаліст відділу комунальної власності виконавчого апарату Тростянецької районної ради (ІІІ місце). На четвертому та п’ятому місцях відповідно Алюшин О.О., радник голови Буринської районної ради, та Астахова Л.М., начальник загального відділу виконавчого апарату Краснопільської районної ради.
Підсумки другого туру обласного конкурсу підбив заступник голови обласної ради Сергій Клочко. Він привітав конкурсантів-переможців та подякував усім їм за активність і ініціативність, співорганізаторам – управлінню державної служби Головдержслужби України в Сумській області та державному закладу післядипломної освіти – за всебічну допомогу і підтримку в проведенні конкурсу.
Проведений конкурсу посприяв зростанню професіоналізму посадових осіб органів місцевого самоврядування, починаючи від сільських рад і закінчуючи обласною, підвищенню ефективності діяльності та кращому вирішенню проблем територіальних громад Сумщини.
СУМЩИНА В УМОВАХ СВІТОВОЇ КРИЗИ…
Інформація
про стан соціально-економічного розвитку
Сумської області за 2008 рік
Промисловість
- За 2008 рік темп зростання обсягів промислового виробництва становив 105,8% порівняно з 2007 роком (по Україні – знизився на 3,1%).
- За 2008 рік приросту обсягів промислового виробництва досягнуто підприємствами переробної промисловості, на яку припадає понад дві третини промислового виробництва області (+8,9%), у тому числі з виробництва харчових продуктів та напоїв (+3,5%), машинобудування (+22,8%). Порівняно з 2007 роком відбулося зменшення в добувній промисловості (-0,8%), хімічній та нафтохімічній промисловості (-8,8%).
- Підприємствами промисловості за 2008 рік реалізовано продукції (робіт, послуг) на суму 12424,7 млн. гривень (2007 рік – 9339,8 млн. гривень).
Сільське господарство
- Обсяг продукції сільського господарства за 2008 рік в усіх категоріях господарств (у порівнянних цінах 2005 року) склав за розрахунками
3266 млн. гривень. Виробництво валової продукції проти аналогічного періоду 2007 року збільшилося на 10,3%, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності − на 43%, у господарствах населення зменшилося на 9,2%.
- У 2008 році валовий збір зернових культур у всіх категоріях господарств становив 23655,5 тис. центнерів (у вазі після доробки), що на
10770,9 тис. центнерів (на 83,6%) більше, ніж у 2007 році.
- Порівняно з попереднім роком у цілому по області відбулося підвищення урожайності на 11,5 ц/га (на 47,5%).
- За підсумками січня-грудня 2008 року порівняно з початком звітного періоду в господарствах області поголів’я свиней зменшилося на 20,7%, птиці - на 7,5%, великої рогатої худоби – на 6,1%.
- Виробництво м’яса в усіх категоріях господарств зменшилося проти
2007 року на 7%, яєць – на 16,2%, молока – на 0,5%.
- З початку 2008 року в особистих господарствах населення закуплено 1,7 тис. голів телиць. Станом на 01.01.2009 в області діє 11 молочних доїльних залів, проводиться робота по їх будівництву у 8 сільгосппідприємствах, по будівництву молокопроводів – у 5. У ТОВ "Вітчизна" Конотопського району введено в дію першу чергу молочного комплексу на 1200 голів корів з доїльною установкою "Паралель" на 40 місць для одночасного доїння. Уведено в дію один свинокомплекс у ТОВ "Зауер" Лебединського району. Проводиться реконструкція комплексу по виробництву яловичини на 1,5 тис. голів м’ясних корів у Шосткинському районі.
Розвиток енергетики, транспорту та зв’язку
- За 2008 рік обсяги спожитої електроенергії в області склали 1998,6 млн. кВт год, що на 0,5% більше минулого року. Рівень розрахунків споживачів області з ВАТ "Сумиобленерго" становить 99,8%. Борг збільшився проти початку року на 4,8% (+1,03 млн. гривень) і з урахуванням боргів минулих років склав 22,7 млн. гривень.
- Протягом 2008 року споживачі області отримали природного газу 1191 млн. куб. метрів, що на 5% менше, ніж за 2007 рік. Станом на 01.01.2009 рівень розрахунків споживачів області за природний газ із ВАТ "Сумигаз" склав 91%. Борг збільшився проти початку року на 40,7 млн. гривень і з урахуванням боргів минулих років склав 73,5 млн. гривень.
- За 2008 рік підприємствами транспорту перевезено 5322 тис. тонн вантажів, що на 4,8% більше, ніж за 2007 рік. Вантажооборот становив
14927,3 млн. тонно-кілометрів або 98,2% до минулого року.
- За звітний рік пасажирським транспортом перевезено
151279,7 тис. пасажирів, що на рівні 2007 року. Пасажирооборот зріс на 0,7% і складає 4674,1 млн. пасажиро-кілометрів.
- За січень-листопад 2008 року підприємствами зв’язку надано послуг на суму 469 млн. гривень, що на 12,6% більше проти 11 місяців 2007 року, з них населенню – на 193,2 млн. гривень (41,2%) або на 20,3% більше, ніж за аналогічний період торік.
Будівництво
- За 2008 рік підприємствами області виконано будівельних робіт
на суму 767,6 млн. гривень, що на 18,6% менше, ніж у попередньому році.
- На скорочення обсягів будівництва у звітному періоді значною мірою вплинула робота підприємств, які займаються будівництвом будівель та споруд (-17,4%), підготовкою будівельних ділянок (-26,2%) та установленням інженерного устаткування будівель та споруд (-20,7%).
- За попередніми розрахунками протягом 2008 року введено в експлуатацію 198,7 тис. кв. метрів загальної площі житла (на 7,4% більше, ніж у 2007 році).
Інвестиції в основний капітал
- За січень-вересень 2008 року в розвиток економіки області за рахунок усіх джерел фінансування вкладено 2121,4 млн. гривень капітальних інвестицій, що на 615,2 млн. гривень більше, ніж у січні-вересні 2007 року.
Найвагомішу частку з них (78,4% загального обсягу) складають інвестиції в основний капітал.
- За звітний період підприємствами та організаціями всіх форм власності освоєно 1664,1 млн. гривень інвестицій в основний капітал, що на 2,4% більше вкладень січня-вересня 2007 року. Найбільшу частку інвестицій в основний капітал (63%) освоєно за рахунок власних коштів підприємств та організацій.
- За видами економічної діяльності більше третини (34,5%) усіх інвестицій в основний капітал спрямовано на розвиток промисловості. Найбільша частка вкладень у промисловість (47,6%) освоєна підприємствами добувної промисловості.
Прямі іноземні інвестиції
- За 2008 рік до регіону надійшло 38,5 млн. доларів США прямих іноземних інвестицій.
- Загальний обсяг іноземних інвестицій на 01.01.2009 становить 159,1 млн. доларів США, що на 11,9% менше відповідного минулорічного показника (180,5 млн. доларів США). Таке зниження відбулося за рахунок курсової різниці при переобчисленні в долари грошових внесків (курсова різниця склала 38,6 млн. доларів США) та вилучення іноземного капіталу в сумі 21,2 млн. доларів США.
- З початку року в області реалізовано ряд інвестиційних проектів: ТОВ "Керамейя" (США) освоєно понад 11 млн. доларів США по проекту з виробництва стінового клінкеру; ТОВ "Укрросгіпс" започатковано реалізацію проекту по виробництву будівельних матеріалів загальною вартістю 1,2 млн. доларів США; компанією "BEL Group" (Франція) інвестовано у ВАТ "Шосткинський міськмолкомбінат" 1,2 млн. доларів США іноземних коштів; успішно працює в галузі сільського господарства ТОВ "Голландська аграрна компанія", яка інвестувала 8,9 млн. доларів США у виробництво сільськогосподарської продукції.
Зовнішньоекономічна діяльність
- Зовнішньоторговельний оборот області товарами та послугами
у 2008 році склав 1661,2 млн. доларів США та зріс на 37,2% у порівнянні з
2007 роком. Експорт збільшився на 30,4% і склав 954,8 млн. доларів США, імпорт збільшився в 1,5 раза і склав 706,4 млн. доларів США.
- Зовнішньоторговельний оборот області товарами у 2008 році склав
1460,7 млн. доларів США та зріс на 38,3% у порівнянні з 2007 роком. Експорт збільшився на 33,9% і склав 913,4 млн. доларів США, імпорт збільшився в
1,5 раза і склав 547,3 млн. доларів США.
- Сальдо зовнішньої торгівлі товарами позитивне і складає
366,1 млн. доларів США (у 2007 році – 307,8 млн. доларів США), у той час, як в цілому по Україні воно від'ємне. Коефіцієнт покриття експортом імпорту по товарам складає 1,7 (по Україні – 0,78), що відповідає 5 місцю серед регіонів України
Споживчий ринок та цінова ситуація
- За 2008 рік оборот роздрібної торгівлі склав 8757,7 млн. гривень, оборот ресторанного господарства – 239,1 млн. гривень, що на 19,9% та 1,2% відповідно перевищує аналогічні показники за 2007 рік.
- За 2008 рік в області відкрито та відновлено роботу 406 підприємств роздрібної торгівлі, 52 закладів ресторанного господарства та 118 закладів побутового обслуговування населення.
- З метою насичення споживчого ринку продуктами харчування за низькими цінами в області у 2008 році проведено 453 ярмарки, на яких безпосередні товаровиробники тваринницької та рослинницької продукції реалізовували продукти харчування за цінами на 15-20% нижче ринкових.
- За січень-грудень 2008 року в області досягнуто нижчих, ніж у середньому по Україні, темпів зростання споживчих цін на продукти харчування – 119,2% (по Україні – 124,5%) та загального індексу інфляції – 121% (по Україні – 122,3%). За індексом споживчих цін область посідає 7 місце серед регіонів України, у тому числі на продукти харчування – 2 місце.
- У грудні 2008 року відбулося зниження середніх роздрібних цін на рис – з 9,37 до 8,89 гривні за кілограм (-5,1%), крупу гречану – з 4,5 до 4,13 гривні за кілограм (-8,2%), крупу манну – з 3,55 до 3,48 гривні за кілограм (-2%), цукор – з 3,80 до 3,75 гривні за кілограм (-1,3%), олію соняшникову – з 10,12 до
9,67 гривні за кілограм (-4,4%), моркву – з1,98 до 1,96 гривні за кілограм (-1%).
- На продовольчому ринку області станом на 01.01.2009 досягнуто нижчих від середніх по Україні цін на основні продукти харчування, зокрема, на хліб із борошна вищого сорту (батон), хліб із борошна першого сорту, борошно, вермішель, крупи, ковбасу варену першого сорту, молоко, яловичину, свинину, птицю (курей), яйця курячі на 0,3-10,9%, на овочі – на 10,6-24,1% нижчі від середніх по Україні.
Розвиток підприємництва
- Станом на 01.01.2009 в області функціонує 57476 суб’єктів малого підприємництва, з них підприємців фізичних осіб – 51170, що на 4,6% більше, ніж на початок 2008 року. За 2008 рік загальна кількість малих підприємств зросла на 337 одиниць і станом на 01.01.2009 склала 6306 одиниць.
- Станом на 01.01.2009 суб’єктам господарювання в межах дозвільних центрів видано 4610 документів дозвільного характеру.
- З початку року в області прийнято 174 регуляторних акти, серед них документів облдержадміністрації – 11, райдержадміністрацій – 1, міських рад – 162.
- Ставка єдиного податку в середньому по області становить 79 гривень
(на 6,4% більше, ніж у 2007 році), що забезпечує сприятливі умови для роботи бізнес-структур.
- На базі комунальної установи "Сумський обласний фонд підтримки підприємництва" Сумської обласної ради функціонує Аналітично-інформаційний маркетинговий центр, послугами якого за звітний період скористалися 314 суб’єктів підприємницької діяльності (бізнес-структури з України, Угорщини, Франції, Японії та інших країн).
- Станом на 01.01.2009 одноразову матеріальну допомогу для зайняття підприємницькою діяльністю отримали 587 безробітних на загальну суму
3,25 млн. гривень.
Фінанси підприємств
- Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування суб’єктів господарювання області за січень-листопад 2008 року становив 123,7 млн. гривень прибутку, що на 40,89% менше, ніж за аналогічний період 2007 року.
- За січень – листопад 2008 року прибутково спрацювали 62,5% суб’єктів господарювання, що на 2,9 в. п. менше, ніж за січень-листопад 2007 року. Найбільш позитивно на загальний фінансовий результат вплинули підприємства промисловості, питома вага яких у загальній сумі прибутку становить 76,2% (204,2 млн. гривень прибутку).
Виконання бюджетів
- За 2008 рік до зведеного бюджету надійшло 4474,7 млн. гривень податків, зборів і обов’язкових платежів, що на 827,7 млн. гривень або на 22,7% більше, ніж за 2007 рік.
- До державного бюджету за 2008 рік мобілізовано 3372,9 млн. гривень, що перевищує рівень надходжень 2007 року на 19,3%.
- За 2008 рік до місцевих бюджетів області надійшло 1110,9 млн. гривень власних і закріплених доходів, що в порівнянні з 2007 роком більше на 36,9%. Рівень виконання доходів становить 113,2% до контрольних показників Мінфіну України на 2008 рік.
Зайнятість
- Станом на 01.01.2009 на обліку державної служби зайнятості перебувало 30870 незайнятих трудовою діяльністю громадян, що на 8224 особи більше в порівнянні з минулим роком. Із них офіційний статус безробітних мали 30002 осіб (+97,2%).
- Протягом 2008 року послугами державної служби зайнятості скористалися 86369 незайнятих трудовою діяльністю громадян, що більше проти 2007 року на 4,8%.
- За 2008 рік працевлаштовано 37,1 тис. осіб, що на рівні 2007 року. Рівень працевлаштування становить 43%, що на 2% менше рівня минулого року. Активними заходами сприяння зайнятості охоплено 61596 незайнятих трудовою діяльністю осіб, рівень охоплення склав 71,3%, що на 6,4 в. п. менше проти 2007 року.
- За 2008 рік створено 30,7 тис. нових робочих місць (річне виконання завдання – 104,1%).
Соціальне забезпечення
- З початку року в 14 будинках сімейного типу та 77 прийомних сім’ях, кількість яких зросла на 38 проти аналогічного періоду минулого року, виховувалося 238 дітей, що на 79 дітей більше, ніж торік. За 2008 рік проведено виплати на суму 3,8 млн. гривень, що майже у 2 рази більше порівняно з аналогічним періодом 2007 року, заборгованість відсутня.
- За оперативними даними за 2008 рік пандусами обладнано 371 об’єкт соціальної інфраструктури, забезпечено безперешкодний доступ інвалідів до адміністративних приміщень усіх органів влади.
Заробітна плата
- Заробітна плата штатного працівника за 2008 рік проти 2007 року зросла на 34,1% і становить 1472,1 гривні, що у 2,2 раза перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, та у 2,4 раза – мінімальну заробітну плату.
- Станом на 01.01.2009 заборгованість із виплати заробітної плати збільшилася на 14,2 млн. гривень (+84%) до початку 2008 року і становить 31 млн. гривень.
- Станом на 01.01.2009 заборгованість із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах збільшилася на 17,7 млн. гривень
(у 6,9 р. б.) і становить 20,7 млн. гривень.
Пенсійне забезпечення
- За 2008 рік від платників області на рахунки підвідомчих управлінь Пенсійного фонду надійшло 2001,2 млн. гривень власних доходів. Планові показники власних надходжень виконано на 100,1%.
- Загальна кількість пенсіонерів на 01.01.2009 становить 357,8 тис. осіб, середній розмір пенсії з урахуванням цільової грошової допомоги зріс з початку року на 18,3% і становить 809,29 гривні.
- Станом на 01.01.2009 питома вага пенсіонерів, які отримують пенсії через вкладні рахунки, становить 37,3% (+2,3 в. п. до початку 2008 року).
Охорона здоров’я
- Станом на 01.01.2009 в області функціонують 92 сімейні амбулаторії, 13 відділень сімейної медицини та 281 дільниця загальної практики-сімейної медицини.
- На звітну дату в області діє 17 лікарняних кас, членами яких є 43726 осіб (3,7% від чисельності населення області). Внески та надходження до лікарняних кас за січень-листопад 2008 року зросли на 322,1 тис. гривень у порівнянні з відповідним періодом минулого року і склали 3,5 млн. гривень. За 11 місяців 2008 року населенням області отримано медичної допомоги на суму майже 2,6 млн. гривень.
- Показник народжуваності в області підвищився з 8,4 народжених на
1000 жителів у січні-листопаді 2007 року до 9,1‰ у січні-листопаді 2008 року. Показник смертності населення області зменшився з 18,7 осіб на 1000 жителів у січні-листопаді 2007 року до 18,6‰ у січні-листопаді 2008 року.
Освіта
- На 01.01.2009 відновлено роботу 12 дошкільних відділень навчально-виховних комплексів: дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад: Гвинтівський та Д'яківський НВК Буринської районної ради, Михайло-Ганнівський НВК Конотопської районної ради, Височанський та Ясенівський НВК Охтирської районної ради, Мазівський, Руднєвський, Октябрьський, Стрельнецький НВК Путивльської районної ради, Писарівський, Сулський НВК Сумської районної ради, Орлівський НВК Ямпільської районної ради.
- Станом на 01.01.2009 рівень комп’ютеризації загальноосвітніх шкіл становить 100%. За звітний період для загальноосвітніх шкіл області придбано 1187 сучасних комп’ютерів.
- Протягом звітного періоду для кабінетів фізики, хімії та біології загальноосвітніх шкіл придбане навчальне обладнання на суму 326,4 тис. гривень за рахунок коштів місцевих бюджетів та залучених коштів.
- Протягом 2008 року в рамках акції "Подаруй вікно школі" в закладах освіти області встановлено 2545 вікон. Улаштовано 91 внутрішній санвузол у 42 навчальних закладах.

ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНИЙ ТЕКСТ ВІСНИКА №5 (з усіма додатками, у форматі rar) |